Jak a kdy začínáme?

Masopustní koleda v Nových Hradech začíná v sobotu v  ranních hodinách, kdy všechny tři koledy společně s maskami a muzikou vyjdou pochodem před radnici na náměstí, kde Hejtman a Rychtář každé koledy požádá starostu města o povolení.

Po obdržení povolení od pana starosty udělají koledníci tzv. "tuplované kolečko" pro pana starostu a přihlížející hosty a poté následuje kolečko na šťastnou cestu. Potom se koledy rozdělí a začíná jejich putování městem.

Před každým domem zatočí koledníci kolečko pro pana hospodáře či hospodyni, přičemž zpravidla obdrží pohoštění, případně nějakou tu korunu do brašny výběrčího. Dle přání hospodáře zahraje u stavení muzika vybranou písničku, kdy tancmajstři vezmou do kola hospodyni případně ostatní přihlížející paní a slečny.

Při svém putování městem se také koledníci zastaví u místních pohostinství, kde se pan hostinský uctivě žádá o svolení ke vstupu. Po pohoštění a následném odchodu z pohostinství, zpravidla dochází k symbolickému potrestání kamaráda koledníka, který se v hospodě neslušně choval, nepočestně věci bral a koledě tak velkou hanbu udělal...

Ještě v sobotu, zpravidla od 19. hodiny večerní se koná Masopustní zábava. (Historie Masopustních zábav rozebrána v sekci historie)

Masopustní veselice je ukončena v neděli v odpoledních hodinách Masopustním pohřbem. Zde se symbolicky pochovává stávající Masopust.

 

Historie Masopustu

Masopust je svátek, který v minulosti začínal svátkem TŘÍ KRÁLŮ a končil POPELEČNÍ STŘEDOU. V tomto období se zásoby jídla povážlivě tenčily a do jara bylo ještě daleko. Proto si lidé vymysleli tento svátek.

Masopust byl považován za svátek jídla. Jediným a hlavním důved bylo se dosyta najíst. Od popeleční středy nastal 40-ti denní půst až do Velikonočních svátků. Z tohoto důvodu pochází i název: MASO - PŮST.

Období Masopustu připadá každý rok na jiné datum. To je způsobeno výpočtem data Velikonočních svátků. Termín připadá vždy na čtyřicátý den před Velikonocemi.

A proč právě 40 dnů? Odpověď nalezneme v Bibli:

  • 40 dní a 40 nocí trvala potopa světa
  • 40 let putovali židé do země zaslíbené
  • 40 let vládli králové David a Šalamoun
  • 40 dní byl Kristus pokoušen na poušti
  • 40 dní přebýval Kristus na zemi po svém z mrtvých vstání

 

Stručná historie Novohradského Masopustu

Kořeny Novohradského Masopustu pocházejí z Jihočeské vesničky DOUDLEBY, kde se poprvé vydala na svou cestu masopustní koleda s vysokými růžičkovými klobouky. Tímto se Doudlebský Masopust odlišoval od okolních vesniček, kde probíhal pouze průvod maškar.

V Novohradském městě vyšla poprvé koleda v roce 1954. Tuto tradici přinesl do Nových Hradů z Doudlebska pan VACLÍK, který společně s panem Josefem MACHŮTKOU dali za nemalého úsilí dohromady partu stejně nadšených lidí, aby se tak mohl zrodit Masopust na Nových Hradech.

Při vzniku, byl Masopust pod záštitou spolku Baráčníků. Později tato tradice přešla pod organizaci "SVAZARM", kterou vedl pan Jan SAZMA. A byl to právě on, který tento zvyk dokázal s podporou dalších nadšenců dovést na přelom 21. století.

Novohradský Masopust je pořádán každoročně v daný termín od svého vzniku (1954) bez přerušení až do současnosti. pořádání Masopustu nepřekazilly ani rozmary počasí, změny režimů nebo náhlé onemocnění účastníků. MASOPUST SE POKAŽDÉ USKUTEČNIL!